Menu

zenhikikomori

Uwolnić siebie i dom od chaosu.

ODC. 10 - ZWIERZAKI

ekohikikomori

Część z nas posiada jakiegoś pupila lub nawet paru:) Chciałabym abyście podzielili się ze mną doświadczeniami w staraniu się połączenia życia eko z posiadaniem zwierzaka.

Czy w ogóle się da?

Zacznę od najważniejszego - jeśli wpadniecie już na pomysł, że chcecie kupić zwierzątko - obejrzyjcie najpierw schroniska - to taki second-hand tylko, że z żywymi istotami :( Nie kupujcie rasowych - nie dość, że ich zdrowie mocno szwankuje to jeszcze są one specjalnie hodowane, często w złych warunkach itp. Tak dorobiłam się mojej Melanii - zaadoptowałam ją:)

problem 1 - karma - czy dla psa czy dla kota - jej produkcja niestety sama w sobie już nie jest ekologiczna, jedyne co mogę zrobić to ( jak już pisałam wcześniej) kupić ją na wagę. Idealnie by było gdybyśmy jeszcze do takiego zakupu brali własną torebkę (może być foliowa ale najlepiej bawełniana), przeznaczoną do kupowania jedynie karmy (można ją potem uprać).

problem 2 - akcesoria - ludzi kupują mnóstwo “zabawek” dla kotów, posłań, domków, drapaków - pupile się tym wszystkim szybko nudzą i rzeczy lądują na śmietnikach. Co robić? Wykorzystać np stare ubrania do uszycia pupilowi legowiska - w zasadzie na dobrą sprawę mój kot sam sobie wyznacza, gdzie będzie danego dnia spał. Drapak - można go bardzo łatwo zrobić samemu ze starych kartonów (reuse,recycle). A zabawki? np kotu nie są potrzebne - spędzajmy więcej czasu z pupilem, głaszczmy. Dla psa polecam np uszyć samemu piłki lub inne gałganki z np. dziurawych skarpet.

problem 3 - żwirek koci - moja zmora :( - silikonowy czy drewniany? Silikonowy - nieekologiczny i na dodatek nie jestem pewna, czy można go wrzucać do toalety, za to dobrze wchłania zapachy i wilgoć. Pakowany niestety w plastikową torbę. Jest jeszcze drewniany - niby eko, niby można go wrzucać do toalet, mam papierową torbę.. ale.. strasznie śmierdzi, źle znosi wilgoć i bardzo łatwo się roznosi po domu na kocich łapkach.

problem 4 - odchody - nie nadają się absolutnie do kompostowania, nawożenia.

problem 5 - sierść - mieszkania z pupilami wymaga więcej sprzątania a więc więcej czasu, energii oraz środków. Polecam kupić raz porządną szczotkę do wyczesywania. Najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się także odkurzacz z pojemnikiem, nie z wymiennymi torebkami. Jeśli kogoś nie stać to już lepsza chyba tradycyjna szczotka i szufelka:) (Szufelkę można zrobić ze starej butelki po mleku - patrz odc. 8)

problem 6 - zwierzaki wychodzące - bierzemy psiaka na spacer i on robi swoje a my po nim musimy posprzątać - policzcie ile foliowych torebek naładowanych odchodami ląduje dziennie w koszach miejskich! TONY. Przykro mi to mówić ale uznaję, że posiadanie psa w blokach, w miastach, gdzie nie ma trawników - jest po 1. męczące dla samych zwierząt, po 2. bardzo nieekologiczne. Wasi sąsiedzi też pewnie myślą podobnie.. Skrajnym przypadkiem jest kot mojej sąsiadki, który regularnie zostaje wypuszczany na klatkę, w bloku, w centrum Warszawy i sika nam na wycieraczki…

problem 7 - zwierzaki problematyczne / dzikie - dla mnie kuriozalne jest trzymanie np węża w domu oraz karmienie go żywymi zwierzętami, kupowanymi specjalnie w tym celu np myszki. TO POWINNO BYĆ ZAKAZANE. Tak samo jak trzymanie ptaków w klatkach. Kupowaniu egzotycznych zwierząt mówię WIELKIE NIE.

Zwierzakom wolnożyjącym możemy za to pomagać, jednocześnie dbając o środowisko:

-budować karmniki i domki dla ptaków i gryzoni (wiewiórki) z butelek plastikowych lub z drewna

-budować kocie domki z drewna / kartonów / starych szmatek czy ubrań

-odwiedzać schroniska, pomagać, być aktywnym wolontariuszem, robić zabawki z niepotrzebnych rzeczy dla nich.

-zimą miejmy na uwadze przy odpalaniu silnika w samochodzie, że mogą się tam chować koty

-resztki jedzenia, kompost - można wysypać w miejscach, które zauważyliśmy, że są odwiedzane np przez gołębie, wrony lub inne zwierzęta

-pamiętajmy, że ptaków nie karmimy chlebem i bułką!! To jedynie rozpycha im żołądki.. Prawdziwe, zdrowe jedzenie dla nich to nasiona itp.

 

a9e46169a015dd0e6024defa4525b63ddiydogtoyspettoys

 

30BrilliantPetBedDIYIdeaswithTutorials715diycattoys5

 

DIYDogBedTutorial600x312

DogBedPalletc463db82f1a1496272c4432396c943b2ea10ffec5b0ca7d7fdfb62ec25755a2dcatfurniturecardboardfurniture

 

 

DIYdogtoy

© zenhikikomori
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci